Танинтаји (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 13°0′N, 98°45′E

တနင္သာရိတုိင္‌း
Тенантаји

(ta.nangsayi. tuing:)

Taninthayidivisionflag.png
Главен град Тавој
Регион Јужен
Површина 43.328 km²
Население 1,408,401[1]
Народи Бамари, Ракини, Мони, Шани,Таи, Карени, Салони, Малајци
Религија Будизам, Ислам
Taninthayidivision.png

Тенантаји (таи:ตะนาวศรี), во денешно време повеќе се користи името Тенасерим или Танангсаји округ во јужниот дел на Мјанмар. Се граничи со Андаманското Море на запад, Тајланд на исток.И на север со државата Мон. Главен град е Тавој

Географија[уреди | уреди извор]

Тенасерим има површина од 43.328 км2и според пописот од 1983 имал 917.628 жители. Тенасерим е поделен на 3 дистрикти: Амхерста, Мергуи и Тавој. ISO 3166-2 кодот за провинцијата е MM-05.

Историја[уреди | уреди извор]

Тенасерим од секокаш во историјата му припаѓал на таиландското Сукотаи Кралство и Ајитаја Кралството, но со експанзијата на Бурманското Кралство во 17 век потпаѓа во бурманска соственост.Со Прва Бурманска Војна во 1826 станува дел од од Велика Британија, односно дел од британската Источна Индија. Долго време после независноста на Бурма, Тенасеримскиот североисточен дел бил одземен и со него била формирана државата Карен.

Фармери на ориз во близина на главниот град Тавој
Мал храм на плажата Манмаган во Тавој

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Извештај од пописот. Пописот на населението и домувањето во Мјанмар во 2014 година. 2. Непјидо: Министерство за имиграција и население. мај 2015. стр. 17.


Административна поделба на Мјанмар Знамето на Бурма
Окрузи: Flag of Ayeyarwady Division (1974–2010).svg Иравади | Flag of Bago Division.svg Баго | Flag of Magway Division.svg Магве | Flag of Mandalay Division.svg Мандалај | Flag of Sagaing Division.svg Сагаин | Flag of Tanintharyi Division.svg Танинтаји | Јангон
Држави: Flag of Chin State.svg Чин | Flag of Kachin State.svg Качин | Flag of Kayah State.svg Каја | Flag of Kayin State.svg Карен | Flag of Mon State (old).svg Мон | Flag of Rakhine.svg Ракајн | Flag of the Shan State.svg Шан
Самоуправувачки зони: Дану | Кокан | Нага | Па Лаун | Пао
Самоуправувачки округ: Ва
Сојузна територија: Непјидо