Баго (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 18°15′N, 96°0′E

ပဲခူးတုိင္‌း
Баго

(pai: ku: tuing:)

Bagodivisionflag.png
Главен град Пегу
Регион Низок
Површина 39.404 km²
Население 4,867,373[1]
Народи Бамари, Карени, Англо-Бурманци, Мони, Шани, Индијци, Кинези
Религија Будизам, Ислам, Христијанство, Хиндуизам
MyanmarBago.png

Баго или порано Пегу е еден од седумте окрузи во Мјанмар. Сместен е во јужниот дел на земјата. Се граничи со Магве и Мандалај на север; Каја, Мон и Мардабанскиот Залив на исток; Јангон на југ Иравади и Ракајн на запад. Сместен е помеѓу 46°45'N и 19°20'N и 94°35'E и 97°10'E.

Демографија[уреди | уреди извор]

Вкупното население во Пегу изнесува 5.014.000, и има неколку народи како: Карени, Бамари, Мони, Чини, Аракани, Шани и Па-О и некои кои претставуваат само малечки заедници како Англо-Бурманците. Мнозинството од жителите на Пегу се Будисти.

Грбот на Пегу се две Патки сестри hintha (од мистиката)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Извештај од пописот. Пописот на населението и домувањето во Мјанмар во 2014 година. 2. Непјидо: Министерство за имиграција и население. мај 2015. стр. 17.


Административна поделба на Мјанмар Знамето на Бурма
Окрузи: Flag of Ayeyarwady Division (1974–2010).svg Иравади | Flag of Bago Division.svg Баго | Flag of Magway Division.svg Магве | Flag of Mandalay Division.svg Мандалај | Flag of Sagaing Division.svg Сагаин | Flag of Tanintharyi Division.svg Танинтаји | Јангон
Држави: Flag of Chin State.svg Чин | Flag of Kachin State.svg Качин | Flag of Kayah State.svg Каја | Flag of Kayin State.svg Карен | Flag of Mon State (old).svg Мон | Flag of Rakhine.svg Ракајн | Flag of the Shan State.svg Шан
Самоуправувачки зони: Дану | Кокан | Нага | Па Лаун | Пао
Самоуправувачки округ: Ва
Сојузна територија: Непјидо