Мандалеј (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 21°0′N, 95°45′E

မန္တလေးတုိင္‌း
Мандалај

(manta.le: tuing:)

Mandalaydivisionflag.png
Главен град Мандалај
Регион Централен
Површина 37.023 km²
Население 6.442.000
Народи Бамари, Англо-Бурманци, Кинези, Шани, Чини, Карени, Индијци
Религија Будизам, Ислам, Христијанство, Хиндуизам
MyanmarMandalay.png

Мандалај е една од 14-те административни единки на Мијанмар, односно една од седумте окрузи. Сместена е во центарот на земјата и се граничи со Сагаин и Магве на запад, Шан на исток, и Баго и Карин на Југ. Главен град е истоименит Мандалај. Во југот на провинцијата се наоѓа сегашниот главен град на Мијанмар Наи Паи То.

Мандалај има 7 дистрикти, кои се поделени на 30 градски општини и 2,320 квартови и села.

Мандалај е важен екомомски фактор во Мијанмар, бидејќи учествува со 15% во вкупната национална економија.Административна поделба на Мјанмар Знамето на Бурма
Окрузи: Ayeyarwadydivisionflag.png Иравади | Bagodivisionflag.png Баго | Magwedivisionflag.png Магве | Mandalaydivisionflag.png Мандалај | Sagaingdivisionflag.png Сагаин | Taninthayidivisionflag.png Танинтаји | Јангон
Држави: Flag of Chin State.png Чин | Flag of Kachin State.svg Качин | Flag of Kayah State.svg Каја | Flag of Kayin State.svg Карен | Flag of Mon State.png Мон | Flag of Rakhine.svg Ракајн | Flag of the Shan State.svg Шан
Самоуправувачки зони: Дану | Кокан | Нага | Па Лаун | Пао
Самоуправувачки округ: Ва
Сојузна територија: Непјидо