Карен (држава)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 17°0′N, 97°45′E

Kayin
Карен

(ka.yang pranynai)

Kayinstateflag.png
Главен град Паан
Регион Јужен
Површина 30.383 km²
Население 1,574,079[1]
Народи Карени, Падаунг, Бамари, Шани, Па-О, Мони, Ракини
Религија Будизам, Христијанство, анимизам
MyanmarKayin.png

Kaрен е една од седумте држави на Мјанмар и позната е и по името Каренска република. Главен град е Паан. Контролата на провинцијата е поделена помеѓу владата на Мјанмар и и Каренските групи.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во Карен живеат 1.431.377 жители од кои мнозинството се Карени кои припаѓаат кон Христијанството и Будизмот . Христијаните се претежно Баптисти.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карен е поделена на 3 дистрикти, 7 градски општини и 2092 села. Дистриктите се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Извештај од пописот. Пописот на населението и домувањето во Мјанмар во 2014 година. 2. Непјидо: Министерство за имиграција и население. мај 2015. стр. 17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Административна поделба на Мјанмар Знамето на Бурма
Окрузи: Flag of Ayeyarwady Division (1974–2010).svg Иравади | Flag of Bago Division.svg Баго | Flag of Magway Division.svg Магве | Flag of Mandalay Division.svg Мандалај | Flag of Sagaing Division.svg Сагаин | Flag of Tanintharyi Division.svg Танинтаји | Јангон
Држави: Flag of Chin State.svg Чин | Flag of Kachin State.svg Качин | Flag of Kayah State.svg Каја | Flag of Kayin State.svg Карен | Flag of Mon State (old).svg Мон | Flag of Rakhine.svg Ракајн | Flag of the Shan State.svg Шан
Самоуправувачки зони: Дану | Кокан | Нага | Па Лаун | Пао
Самоуправувачки округ: Ва
Сојузна територија: Непјидо