Чин (држава)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 22°0′N, 93°30′E

ခ္ယင္‌းပ္ရည္‌နယ္‌
Чин

(kyang: pranynai)

Flag of Chin State.png
Главен град Хака
Регион Западен
Површина 36.018 km²
Население 478,801[1]
Народи Чинци, Бамари
Религија христијанство, Будизам
Податотека:MyanmarChin.png

Чин е сместен во западниот сектор на Мјанмар. Главен град е Хака.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Чин е поделен на 2 дистрикта (Фалам и Миндат), 9 градски општини и 1355 села.

Население[уреди | уреди извор]

Преку 80% од населението во Чин се Чинци, па следуваат Мрои, Хами, и Бамари. Има 473.000 жители со 55 жители на км2.

Зборот Зо ('Zo') е историско и оригинално име за Чинците кои живеат во Мјанмар, Индија и Бангладеш. Тие се близок нарот со Мизо народот од Мизорам (Индија)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Извештај од пописот. Пописот на населението и домувањето во Мјанмар во 2014 година. 2. Непјидо: Министерство за имиграција и население. мај 2015. стр. 17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Традиционална облека на Чинците


Административна поделба на Мјанмар Знамето на Бурма
Окрузи: Flag of Ayeyarwady Division (1974–2010).svg Иравади | Flag of Bago Division.svg Баго | Flag of Magway Division.svg Магве | Flag of Mandalay Division.svg Мандалај | Flag of Sagaing Division.svg Сагаин | Flag of Tanintharyi Division.svg Танинтаји | Јангон
Држави: Flag of Chin State.svg Чин | Flag of Kachin State.svg Качин | Flag of Kayah State.svg Каја | Flag of Kayin State.svg Карен | Flag of Mon State (old).svg Мон | Flag of Rakhine.svg Ракајн | Flag of the Shan State.svg Шан
Самоуправувачки зони: Дану | Кокан | Нага | Па Лаун | Пао
Самоуправувачки округ: Ва
Сојузна територија: Непјидо