Каја (држава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 19°15′N, 97°20′E

ကယား‌ပ္ရည္‌နယ္‌
Каја

(ka.ya: pranynai)

Kayahstateflag.png
Главен град Лојко
Регион Југоисточен
Површина 11.670 km²
Население 259.000
Народи Кајани, Карени, Падаунг, Бамари, Шани, Па-O
Религија будизам, христијанство, анимизам
MyanmarKayah.png

Каја или Kaрени е една од седумте држави на Мјанмар. Сместена е во источниот дел на земјата и се граничи на север со Шан, на исток со Тајландската провинција Мае Хонг Сон и на југ со Карен. Лежи помеѓу 18° 30' и 19° 55' северна латитуда и помеѓу 94°40' и 97° 93' источна лонгитуда. Има површина од 11.670 км2 (4,530 m²). Главен град е Лојко. Во 1998 според УНИЦЕФ имаше 207.357 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Во август 1948, водачот на Карени У Би Хту Ре беше убиен од владината милиција поради политички причини.

На 5 октомври 1951, државата Карени, според тогашниот закон беше преименувана во држава Каија.

Следуваат години со активни кампањи за независност сè до 1996 кога владата почна со непопуларната кампања за раѕмена на населението и нивно разместување по целата територија на Мјанмар. Така беа дури и цели села преместени во други региони. Со тоа следуваа и немири и масовни напуштања на домовите. Тоа резултира со отворање на големи бегалски кампови во Тајланд, каде десетици илјади го бараа своето прибежиште.

Деморгафија[уреди | уреди извор]

Во Каија етничкиот состав е доста разновиде. Па така тука според пописот од 1983 спроведен од ООН најмногубројни се Кајаните со 56.12%, па Карените (6.45%), Бамарите (17.58%), Шаните (16.66%), и други.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Главен град е Лојко. Каија е поделена на 2 дистрикта (Болак и Лојко) кои се поделени на 7 градски општини и 106 села и квартови.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Поради лошата политичка состојба во минатото Каија нема развиена економија. Земјоделиуето преовладува најмногу. Се произведува ориз, пченка, сусам и слично. Од минералите најмногу се ваѓа калај, алабастер, и волфрам. Поради големиот број на реки Каија обезбедува 20% од вкупната електрична енергија на Мјанмар.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Административна поделба на Мјанмар Знамето на Бурма
Окрузи: Flag of Ayeyarwaddy Division.svg Иравади | Flag of Bago Division.svg Баго | Flag of Magway Division.svg Магве | Flag of Mandalay Division.svg Мандалај | Flag of Sagaing Division.svg Сагаин | Flag of Tanintharyi Division.svg Танинтаји | Јангон
Држави: Flag of Chin State.svg Чин | Flag of Kachin State.svg Качин | Flag of Kayah State.svg Каја | Flag of Kayin State.svg Карен | Flag of Mon State.svg Мон | Flag of Rakhine.svg Ракајн | Flag of the Shan State.svg Шан
Самоуправувачки зони: Дану | Кокан | Нага | Па Лаун | Пао
Самоуправувачки округ: Ва
Сојузна територија: Непјидо