Чавк (џамија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Chawk
বাঘা মসজিদ
Chawkbazar Shahi Mosque.jpg
Основни податоци
МестоДака Бангладеш
ПрипадностИслам
Осветен17 век
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Chawk е џамија која се наоѓа во Дака, Бангладеш. Оваа џамија била изградена во времето на Монголското царство во текот на 17 век. Оваа џамија повеќепати била разрушувана и реконструирана.