Џамија Сат Масџид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Сат Масџид
Основни податоци
Место Дака Бангладеш
Припадност Ислам
Осветен 15 век
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамијата Саат Масџид (бенгалски: সাত মসজিদ) е џамија која се наоѓа во Дака, Бангладеш. Оваа џамија била градена во 15 век.