Џамија Сат Масџид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Сат Масџид
Sat Gambuj Mosque, Dhaka.jpg
Основни податоци
МестоДака Бангладеш
ПрипадностИслам
Осветен15 век
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Саат Масџид (бенгалски: সাত মসজিদ) е џамија која се наоѓа во Дака, Бангладеш. Оваа џамија била градена во 15 век.