Џамија Багха

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Багха
বাঘা মসজিদ
Bagha Mosque, Rajshahi, Bangladesh 03.jpg
Основни податоци
Место Багха Бангладеш
Припадност Ислам
Осветен 1523
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1960
Особености
Куполи 1

Џамијата Багха (бенгалски: বাঘা মসজিদ)) е џамија која се наоѓа во Багха, Бангладеш. Оваа џамија била изградена во 1523 година од страна на Нашрат Шах, султан на Бенгал. Лицето на оваа џамија се наоѓа на бангладешката парична единица Така.