Ѕвездена џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ѕвездена џамија
ষাট গম্বুজ মসজিদ
Основни податоци
Место Дака Бангладеш
Религија Ислам
Држава Бангладеш
Осветен 19 век
Архитектонски опис
Архитект Мирза Голам Пир
Архитектонски тип џамија
Карактеристики

Ѕвездената џамија, позната и како Тара Масџид џамија (бенгалски: তারা মসজিদ),) е џамија која се наоѓа во Дака, Бангладеш. Џамијата била изградена во првата половина на 19 век од страна на Мирза Голам Пир.