Ѕвездена џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѕвездена џамија
ষাট গম্বুজ মসজিদ
Tara-masjid.jpg
Основни податоци
МестоДака Бангладеш
ПрипадностИслам
Осветен19 век
Архитектонски опис
Архитект(и)Мирза Голам Пир
Архитектонски типџамија

Ѕвездената џамија, позната и како Тара Масџид џамија (бенгалски: তারা মসজিদ),) е џамија која се наоѓа во Дака, Бангладеш. Џамијата била изградена во првата половина на 19 век од страна на Мирза Голам Пир.