Џамија Катабон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Катабон
কাটাবন মসজিদ
Основни податоци
МестоДака Бангладеш
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Катабон (бенгалски: কাটাবন মসজিদ) е џамија која се наоѓа во Дака, Бангладеш. Оваа џамија е центарот на муслиманската вера во Бангладеш. Официјалното име на оваа џамија e Bangladesh Masjid Mission Complex Central Mosque.