Џамија Вали Хан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија Вали Кан)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Вали Кан
ষাট গম্বুজ মসজিদ
Основни податоци
Место Читагонг Бангладеш
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Вали Кан (бенгалски: ওয়ালী খান মসজিদ) е џамија која се наоѓа во Читагонг, Бангладеш.