Џамија Вали Хан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија Вали Кан)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Вали Кан
ষাট গম্বুজ মসজিদ
Domes of Wali Khan Mosque.JPG
Основни податоци
МестоЧитагонг, Бангладеш
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Вали Кан (бенгалски: ওয়ালী খান মসজিদ) е џамија која се наоѓа во Читагонг, Бангладеш.