Чавк (џамија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија Chawk)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Chawk
বাঘা মসজিদ
Основни податоци
Место Дака Бангладеш
Припадност Ислам
Осветен 17 век
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамијата Chawk е џамија која се наоѓа во Дака, Бангладеш. Оваа џамија била изградена во времето на Монголското царство во текот на 17 век. Оваа џамија повеќе пати била разрушувана и реконструирана.