Чавк (џамија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија Chawk)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Chawk
বাঘা মসজিদ
Chawkbazar Shahi Mosque.jpg
Основни податоци
МестоДака Бангладеш
Припадностислам
Осветен17 век
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Chawk е џамија која се наоѓа во Дака, Бангладеш. Оваа џамија била изградена во времето на Монголското царство во текот на 17 век. Оваа џамија повеќепати била разрушувана и реконструирана.