Џамија Лалдиги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Лалдиги
লালদিঘি নয় গম্বুজ মসজিদ প্রবেশ পথ.jpg
Основни податоци
МестоЛалдиги Бангладеш
ПрипадностИслам
Осветен18 век
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Лалдиги (бенгалски: লালদীঘি মসজিদ) е џамија која се наоѓа во Лалдиги, Бангладеш. За објектот се смета дека бил изграден во текот на 17 век или почетокот на 18 век.