Џамија Лалдиги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Лалдиги
লালদিঘি নয় গম্বুজ মসজিদ প্রবেশ পথ.jpg
Основни податоци
МестоЛалдиги Бангладеш
Припадностислам
ОсветенXVIII век
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Лалдиги (бенгалски: লালদীঘি মসজিদ) е џамија која се наоѓа во Лалдиги, Бангладеш[1]. За објектот се смета дека бил изграден во текот на 17 век или почетокот на XVIII век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bari, MA (2012). „Laldighi Mosque, Rangpur“. Во Islam, Sirajul; Jamal, Ahmed A. (уред.). Banglapedia: National Encyclopedia of Bangladesh (Second. изд.). Asiatic Society of Bangladesh.