Џамија Баитул Фалах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Баитул Фалах
বাঘা মসজিদ
Jamiatul Falah Mosque (3).JPG
Основни податоци
МестоЧитагонг Бангладеш
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Куполи1

Џамијата Баитул Фалах е џамија која се наоѓа во Читагонг, Бангладеш.