Џамија Бинат Биби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Бинат Биби
বাঘা মসজিদ
Binot Bibi mosque in Old Dhaka.JPG
Основни податоци
МестоДака Бангладеш
ПрипадностИслам
Осветен1454
Архитектонски опис
Архитект(и)Бакхт Бинат
Архитектонски типџамија
Особености
Куполи1

Џамијата Бинат Биби е џамија која се наоѓа во Дака, Бангладеш. Оваа џамија е меѓу првите џамии кои биле изградени во Бенгал. Се смета дека била изградена во 1454 година од страна на Бакхт Бинат, во времето на султан Махмуд Шах I.