Џамија Хан Мухамед

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија Кан Мухамед)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Кан Мухамед
Khan Mohammad Mirdhas Mosque Dome by Ragib Hasan.jpg
Основни податоци
Место Дака Бангладеш
Припадност Ислам
Осветен 1704
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамијата Кан Мухамед е џамија која се наоѓа во Дака, Бангладеш. Се смета дека објектот бил изграден во времето на Хан Мухамед Мридха во 1704 година.