Црква „Св. Никола“ - Зовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква Свети Никола
Поглед на црквата во Зовиќ.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Старавинска
Местоположба
Населено место Зовиќ
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1862
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Никола“ - Зовиќ — главна селска црква во селото Зовиќ, во областа Мариово. Црквата е сместена во близина на сретселото, а околу нејзе се наоѓаат и самите селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1862 година од камен, многу подоцна од помалата црква „Св. Атанасиј“ во селото. Според податоците кои може да се прочитаат на плочата која е исклесана на ѕидот веднаш лево од вратата, на црковнословенски е запишано дека:

Во селото Бзоиќ овој свештен храм на нашиот отец Свети Николај, се изгради од православните христијани во времето на преосвештениот архиепископ Пелагониски г.г. Венедикт Византиски. 1862 Октомврија 30


Објектот на црквата бил многу оштетен во текот на Првата светска војна, поради што бил обновен во текот на 1927 година.

Самата градба на црквата е засводена со полукружен свод, еднокорабна градба и е украсена со фрески и икони. По враќањето на селаните од интернација, кои биле раселени за време на војната, повторно ја изградиле црква. Во текот на 1958 година, црквата била малтерисана, а самиот покрив и трпезаријата биле поправени.

Галерија[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис во внатрешноста

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°07′06″N 21°42′44″E / 41.11833° СГШ; 21.71222° ИГД / 41.11833; 21.71222