Црква „Св. Атанасиј“ - Зовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква Свети Атанасиј
Икона на Св. Атанас во истоимената црква во Зовиќ.jpg

Икона на светецот во внатрешноста на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Старавинска
Местоположба
Населено место Зовиќ
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба XVII век
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна црква
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Атанас“ - Зовиќцрква во селото Зовиќ, во областа Мариово. Црквата е сместена на врв на рид во непосредна близина на самото село.

Црквата е мала еднокорабна градба, сместена на самиот рид од каде се пружа целосен поглед на селото Зовиќ и на познатиот Зовички мост.

Историја[уреди | уреди извор]

Самата црква се смета дека потекнува од XVII век, од кога се верува дека и постои самото село на ова место.

Во поново време, со голема помош од месното население, до самата црква е изградена трпезарија, поставен е крст, а донесена е и електрична енергија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис во внатрешноста

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°07′14″N 21°42′40″E / 41.12056° СГШ; 21.71111° ИГД / 41.12056; 21.71111