Црква „Св. Атанасиј“ - Зовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Зовиќ.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Старавинска
Местоположба

Координати 41°07′14.4″N 21°42′39.8″E / 41.120667° СГШ; 21.711056° ИГД / 41.120667; 21.711056Координати: 41°07′14.4″N 21°42′39.8″E / 41.120667° СГШ; 21.711056° ИГД / 41.120667; 21.711056
Место Зовиќ
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Завршено XVII век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Свети Атанасијцрква во селото Зовиќ

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на врв од рид во непосредна близина на селото.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Според своите архитектонски и ликовни крактеристики, црквата потекнува од поствизантиски период, односно од XVII век.[2] Во поново време, со помош од месното население до црквата е изградена трпезарија, поставен е крст, а донесена е и електрична енергија.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е еднокорабна со правоаголна основа и полукружна апсида на источната страна.[1] Влезот е сместен на западната страна и над него има ниша со фреска којашто е во лоша состојба. Објектот е граден од камен и варов малтер, а прекриена е со кров од црвени ќерамиди.[2]

Внатрешноста на црквата е зографисана. Иако црквата претрпела оштетувања низ годините, денес се сочувани вредни површини фрескоживопис, како што е претставата во олтарниот простор позната како Богородица со епитетот Платитера – Знамение од XVII век. Според иконографскиот тип, Богородица Знамение е облик на Богородица Ширшаја со молитвено издигнати раце. На сиво-сината заднина на фреската со бели грчки букви е испишан епитетот на Богородица. Претставата е работена според текстот на пророкот Исаија, според кој Богородица претставува отелотворение на црквата. Ваквата претстава на Богородица е значаен тематско-времеследен показател затоа што сведочи за присуството на пошироката сфера на византиската во постарата уметност.[2]

Во дворот на црквата се наоѓа помошен објект.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Зович“. Мој Роден Крај.
  2. 2,0 2,1 2,2 Црква „Свети Атанасиј“, село Зовиќ, XVII век“. Rural Adventure.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]