Цилпих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цилпих

Zülpich

Грб на Цилпих
Цилпих во рамките на Германија
Цилпих
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Келн
Округ Ојскирхен
Градски единици еден град и 20 села
Градоначалник Алберт Бергман (ДХС)
Основни податоци
Површина 101 км2
Надм. височина 180 м
Население 20.440 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 202 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EU
Пошт. бр. 53909
Повик. бр. 02252
Портал www.stadt-zuelpich.de
Местоположба на градот Цилпих во рамките на округот Ојскирхен
Карта
Карта
Координати 50°42′0″N 6°39′0″E / 50.70000° СГШ; 6.65000° ИГД / 50.70000; 6.65000Координати: 50°42′0″N 6°39′0″E / 50.70000° СГШ; 6.65000° ИГД / 50.70000; 6.65000

Цилпих (герм. Zülpich) — град во покраината Северна Рајна-Вестфалија, Германија, помеѓу градовите Ахен и Бон. Административно му припаѓа на округот Ојскирхен.

Историска важност[уреди | уреди извор]

На подрачјето на градот се одиграла познатата Битка кај Толбијак (тогашно име на местото)[2] помеѓу Франките предводени од Хлодовик I и Алеманите. Традиционално се дава 496 г., но современите историчари сметаат дека битката се случила во 506 г. Битката е овековечена во Париз со име на улица и станица на париското метро.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)
  2. изведено од лат. Tulpiacum