Прејди на содржината

Далем (Северна Рајна-Вестфалија)

Координати: 50°23′0″N 6°33′0″E / 50.38333° СГШ; 6.55000° ИГД / 50.38333; 6.55000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Далем

Dahlem

Знаме на Далем
Грб на Далем
Далем во рамките на Германија
Далем
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Келн
Округ Ојскирхен
Градоначалник Јан Лембах[1] (ДХС)
Основни податоци
Површина 95,18 км2
Надм. височина 539 м
Население 4.301 (31 декември 2020)[2]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EU
Пошт. бр. 53949
Повик. бр. 02447
Портал dahlem.de
Местоположба на Далем во рамките на округот Ојскирхен
Карта
Карта
Координати 50°23′0″N 6°33′0″E / 50.38333° СГШ; 6.55000° ИГД / 50.38333; 6.55000

Далем (германски: Dahlem) — општина во округот Ојскирхен на сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Има најмала густина на населеност од сите окрузи во покраината. Сместена е во ридското подрачје Ајфел, на околу 35 км југозападно од седиштето Ојскирхен. Во општината влегува малата средновековна паланка Кроненбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во северниот дел на Ајфел, во природен парк помеѓу Бланкенхајм на североисток и Штаткил на југозапад. Низ областа рече реката Кил, почнувајќи од Глатбах. Во Рипсдорферската Шума на исток се извишуваат врвовите Хајденкепфе.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината ги опфаќа следниве населени места:

  • Басем
  • Берк
  • Далем
  • Кроненбург
  • Фрауенкрон
  • Шмитхајм

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wahlergebnisse in NRW Kommunalwahlen 2020, Land Nordrhein-Westfalen, посет. 19 јуни 2021 г
  2. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]