Вајлерсвист

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вајлерсвист

Weilerswist

Замокот Килзеген близу Вајлерсвист
Замокот Килзеген близу Вајлерсвист
Грб на Вајлерсвист
Вајлерсвист is located in Германија
Вајлерсвист
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Келн
Округ Ојскирхен
Градоначалник Армин Фус (ХДУ)
Основни податоци
Површина 57,21 км2
Надм. височина 134 м
Население 17.722 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 310 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EU
Пошт. бр. 53919
Повик. бр. 02254
Портал www.weilerswist.de
Местоположба на Вајлерсвист во рамките на округот Ојскирхен
Карта
Координати 50°46′0″N 6°49′59″E / 50.76667° СГШ; 6.83306° ИГД / 50.76667; 6.83306Координати: 50°46′0″N 6°49′59″E / 50.76667° СГШ; 6.83306° ИГД / 50.76667; 6.83306

Вајлерсвист (герм. Weilerswist) — општина во округот Ојскирхен во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Местото е распослано на ридскиот венец Ајфел, околу 10 километри северно од градот Ојскирхен, а 20 километри југозападно од Келн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)