Хор (општина)

Координати: 25°41′N 51°31′E / 25.69° СГШ; 51.51° ИГД / 25.69; 51.51
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хор
الخور
општина
Местоположба во Катар
Местоположба во Катар
Координати (Хор): 25°41′N 51°31′E / 25.69° СГШ; 51.51° ИГД / 25.69; 51.51
Држава Катар
Главен градХор
Површина
 • Вкупна996 км2 (385 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно31,547
 • Густина0,032/км2 (0,082/ми2)
Часовен појасИсточноафриканско време (UTC+03)
ISO 3166QA-KH

Хор (арапски: الخور) е општина во Катар. Името на општината на арапски значи „залив“. На исток и на запад излегува на Персискиот Залив, на север граничи со Шамал, а на југ со Рајан, Ум Салал и Дајен. Во 2004 година Гуварија била припоена кон оваа општина.

Население[уреди | уреди извор]

Следната табела го прикажува населението на општината.[1][2]

март 2004 март 1997 март 1986
31547 17793 8993
Регистрирани новороденчиња по националност и род[3][4]
година Катарци, мажи Катарци, жени вкупно Катарци странци, мажи странци, жени вкупно странци вкупно мажи вкупно жени вкупно
2001 76 75 151 67 50 117 143 125 268
2002 93 82 175 57 56 113 150 138 288
2003 97 90 187 59 53 112 156 143 299
2004 93 75 168 59 67 126 152 142 294
2005 87 79 166 72 54 126 159 133 292
2006 89 89 178 75 68 143 164 157 321
2007 78 114 192 85 68 153 163 182 345
2008 103 93 196 117 94 211 220 187 407
2009 114 131 245 132 114 246 246 245 491

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2011-10-20.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2011-10-20.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-06-26. Посетено на 2021-08-09.
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-08-21. Посетено на 2011-10-20.

Поврзано[уреди | уреди извор]