Гуварија

Координати: 25°50′N 51°15′E / 25.84° СГШ; 51.25° ИГД / 25.84; 51.25
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гуварија
الغويرية
општина
Работници мигранти се одмараат под дрво во Ал Гувајрија
Работници мигранти се одмараат под дрво во Ал Гувајрија
Карта на Катар со Гуварија
Карта на Катар со Гуварија
Координати (Al Ghuwairiya): 25°50′N 51°15′E / 25.84° СГШ; 51.25° ИГД / 25.84; 51.25
Држава Катар
Главен центарГуварија
Површина
 • Вкупна622 км2 (240 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно2,159
 • Густина0,0.035/км2 (0,0.090/ми2)
Часовен појасИсточноафриканско време (UTC+03)
ISO 3166QA-GH

Гуварија (арапски: الغويرية) — град во Катар. Гуварија до 2004 била општина која по 2004 била споена со Хор. До 2004 година, таа на запад Гуварија излеувала на Персискиот Залив, на север граничела со Шамал, на исток со Хор и на југ со Џумалија. Местото било најмногу населено од племето Наими.

Население[уреди | уреди извор]

Следната табела го прикажува населението на општината[1][1].

март 2004 март 1997 март 1986
2159 1716 1629
Регистрирани новороденчиња по националност и род[2][3]
година Катарци, мажи Катарци, жени вкупно Катарци странци, мажи странци, жени вкупно странци вкупно мажи вкупно жени вкупно
2001 4 1 5 2 2 4 6 3 9
2002 5 2 7 3 4 7 8 6 14
2003 6 3 9 2 5 7 8 8 16
2004 23 30 53 19 15 34 42 45 87
2005 5 5 10 7 2 9 12 7 19
2006 7 4 11 3 7 10 10 11 21

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2011-10-20.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-06-26. Посетено на 2021-08-11.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-08-21. Посетено на 2011-10-20.

Поврзано[уреди | уреди извор]