Џумалија (Катар)

Координати: 25°37′N 51°05′E / 25.62° СГШ; 51.09° ИГД / 25.62; 51.09
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џумалија
الجميلية
општина
Влезот на Џумалија
Влезот на Џумалија
Местоположба во Катар
Местоположба во Катар
Координати (Al Jumaliyah): 25°37′N 51°05′E / 25.62° СГШ; 51.09° ИГД / 25.62; 51.09
Држава Катар
Главен центарЏумалија
Површина
 • Вкупна2,611 км2 (1,008 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно13,085
 • Густина5,0/км2 (13/ми2)
Часовен појасИсточноафриканско време (UTC+03)
ISO 3166QA-JU

Џумалија (арапски: الجميلية) — град во Катар. Бил и општина до 2004, кога била споена со Рајан. Општината на север граничела со Гуварија, на североисток со Хор, на исток со Ум Салал, на југоисток со Рајан и на југ со Џаријан ел-Батна.

Население[уреди | уреди извор]

Следната табела го прикажува населението во општината.[1]

март 2004 март 1997 март 1986
10303 9836 7217
Регистрирани новороденчиња по националност и род[2][3]
година Катарци, мажи Катарци, жени вкупно Катарци странци, мажи странци, жени вкупно странци вкупно мажи вкупно жени вкупно
2001 34 29 63 25 18 43 59 47 106
2002 72 68 140 22 26 48 94 94 188
2003 28 32 60 34 29 63 62 61 123
2004 26 34 60 18 18 36 44 52 96
2005 33 11 44 28 22 50 61 33 94
2006 24 37 61 30 34 64 54 71 125
2007 7 15 22 19 24 43 26 39 65

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2011-10-20.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-06-26. Посетено на 2021-08-10.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-08-21. Посетено на 2011-10-20.

Поврзано[уреди | уреди извор]