Ум Салал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ум Салал
أم صلال
општина
Местоположба во Катар
Местоположба во Катар
Координати (Ум Салал Мохамед): 25°25′ N; 51°24′ E / 25.42° СГШ; 51.40° ИГД / 25.42; 51.40Координати: 25°25′ N; 51°24′ E / 25.42° СГШ; 51.40° ИГД / 25.42; 51.40
Држава Катар
Главен центарУм Салал Мохамед
Површина
 • Вкупна470 км2 (180 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно31,975
 • Густина0,068/км2 (0,18/ми2)
Часовен појасИсточноафриканско време (UTC+03)
ISO 3166QA-US

Ум Салал (арапски: أم صلال) е општина во Катар. На исток општината излегува на Персискиот Залив, на југоисток се граничи со Доха, на југозапад со Рајан и на север со Хор.

Население[уреди | уреди извор]

Следната табела го прикажува населението во општината.[1][2]

март 2004 март 1997 март 1986
31547 18392 11161
Регистрирани новороденчиња по националност и род[3][4]
година Катарци, мажи Катарци, жени вкупно Катарци странци, мажи странци, жени вкупно странци вкупно мажи вкупно жени вкупно
2001 196 162 358 101 78 179 297 240 537
2002 216 179 395 93 73 166 309 252 561
2003 215 216 431 89 85 174 304 301 605
2004 270 222 492 98 100 198 368 322 690
2005 229 270 499 110 95 205 339 365 704
2006 275 248 523 96 126 222 371 374 745
2007 335 300 635 118 115 233 453 415 868
2008 290 279 569 150 168 318 440 447 887
2009 345 339 684 146 134 280 491 473 964

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2011-10-20.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2011-10-20.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-06-26. Посетено на 2021-08-09.
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-08-21. Посетено на 2011-10-20.

Поврзано[уреди | уреди извор]