Дајен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба во државата.

Дајен — град и општина во Катар. Општината била создадена во 2004 година со спојување делови од Ум Салал и Хор. На север се граничи со Хор, на запад со Ум Салал, на југ со Доха и на исток излегува на Персискиот Залив.

Население[уреди | уреди извор]

Регистрирани новороденчиња по националност и род[1][2]
година Катарци, мажи Катарци, жени вкупно Катарци странци, мажи странци, жени вкупно странци вкупно мажи вкупно жени вкупно
2007 2 6 8 2 1 3 4 7 11
2008 42 40 82 4 11 15 46 51 97
2009 68 58 126 16 15 31 84 73 157

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-06-26. Посетено на 2021-08-12.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-08-21. Посетено на 2021-08-12.

Поврзано[уреди | уреди извор]