Шамал (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шамал
الشمال
општина
Зубара
Местоположба во државата.
Местоположба во државата.
Координати (Руајс): 26°08′ N; 51°13′ E / 26.14° СГШ; 51.22° ИГД / 26.14; 51.22Координати: 26°08′ N; 51°13′ E / 26.14° СГШ; 51.22° ИГД / 26.14; 51.22
Држава Катар
Главен центарРуајс
Површина
 • Вкупна902 км2 (348 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно5,400
 • Густина0,0.060/км2 (0,016/ми2)
Часовен појасИсточноафриканско време (UTC+03)
ISO 3166QA-MS

Шамал (арапски: الشمال) е општина и град во Катар, кој се смета за еден од поважните во државата.[1] Главен град на општината е Руајс. Името на општината значи „град од северот“. Иако градот има само 3.000 жители, во градот ќе се гради стадион со капацитет од 45.330 места за потребите на Светското првенство во фудбал 2022. На север излегува на Персискиот Залив, а на југ се граничи со Хор.

Население[уреди | уреди извор]

Следната табела го прикажува населението на општината.[2][3]

март 2004 март 1997 март 1986
4915 4059 4380
Регистрирани новороденчиња по националност и род[4][5]
година Катарци, мажи Катарци, жени вкупно Катарци странци, мажи странци, жени вкупно странци вкупно мажи вкупно жени вкупно
2001 19 32 51 9 12 21 28 44 72
2002 27 30 57 11 16 27 38 46 84
2003 29 37 66 17 18 35 46 55 101
2004 7 8 15 3 4 7 10 12 22
2005 36 47 83 14 12 26 50 59 109
2006 46 33 79 19 15 34 65 48 113
2007 36 42 78 18 19 37 54 61 115
2008 29 26 55 23 29 52 52 55 107
2009 26 31 57 9 15 24 35 46 81

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-09-03. Посетено на 2011-10-20.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2011-10-20.
  3. [1]
  4. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2017-06-26. Посетено на 2021-08-09.
  5. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2008-08-21. Посетено на 2011-10-20.