Општини во Катар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на општините во Катар

Катар се дели на 7 општини почнувајќи од 2004 г.[1] Со реформите е создадена новата општина Дајен[2] од делови на Ум Салал и Хор. Гуварија е споена со Хор, Џумалија со Рајан; Џарајан ел-Батна е поделен помеѓу Рајан и Вакра, а Месајид е споен со Вакра.

За статистички цели, општините се делат на the municipalities на 87 зони Архивирано на 4 април 2013 г., кои пак понатаму се поделени на блокови[3].

Општина Админ. центар Површина
(км²)
Население
(2010)
Густина
(жит./км²)
ISO
Доха Доха 234 796.947 3.405,76 QA-DA
Дајен Дајен 236 43.176 182,95 QA-ZA
Хор Хор 1.551 193.983 125,07 QA-KH
Вакра Вакра 2.520 141.222 56,04 QA-WA
Рајан Рајан 5.818 455.623 78,31 QA-RA
Шамал Руајс 902 7.975 8,84 QA-MS
Ум Салал Ум Салал 310 60.509 195,19 QA-US
Вкупно 11.571 1.699.435 146,87

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Qatar Municipalities“. Qatar Ministry of Municipality and Urban Planning. Архивирано од изворникот на 2013-01-16.
  2. Решение бр. 13: Општина Дајен Архивирано на 27 април 2011 г. (англиски)
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2006-12-12. Посетено на 2013-03-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]