Прејди на содржината

Џаријан ел-Батна

Координати: 25°13′N 50°48′E / 25.21° СГШ; 50.80° ИГД / 25.21; 50.80
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џаријан ел-Батна
جريان الباطنة
општина
Местоположба во Катар
Местоположба во Катар
Координати (Ум Баб): 25°13′N 50°48′E / 25.21° СГШ; 50.80° ИГД / 25.21; 50.80
Држава Катар
Главен центарУм Баб
Површина
 • Вкупна3,906 км2 (1,508 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно6,308
 • Густина1,6/км2 (4,2/ми2)
Час. појасИсточноафриканско време (UTC+03)
ISO 3166QA-JB

Џаријан ел-Батна (арапски: جريان الباطنة) е поранешна општина во Катар. Постоела до 2004 година кога била поделена меѓу Рајан и Вакра. До 2004 година, таа на запад и југозапад излегувала на Персискиот Залив. Покрај тоа, на север се граничела со Џумалија, на североисток со Рајан и на исток со Вакра.

Население[уреди | уреди извор]

Следната табела го прикажува населението во општината.[1][2]

март 2004 март 1997 март 1986
6678 4521 2727
Регистрирани новороденчиња по националност и род[3][4]
година Катарци, мажи Катарци, жени вкупно Катарци странци, мажи странци, жени вкупно странци вкупно мажи вкупно жени вкупно
2001 18 15 33 5 3 8 23 18 41
2002 59 63 122 4 4 8 63 67 130
2003 18 16 34 4 6 10 22 22 44
2004 16 24 40 4 0 4 20 24 44
2005 28 25 53 7 3 10 35 28 63
2006 20 32 52 4 1 5 24 33 57
2007 25 22 47 6 1 7 31 23 54

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2011-10-20.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2011-10-20.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-06-26. Посетено на 2021-08-10.
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-08-21. Посетено на 2011-10-20.

Поврзано[уреди | уреди извор]