Вакра

Координати: 25°10′48″N 51°36′36″E / 25.18000° СГШ; 51.61000° ИГД / 25.18000; 51.61000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вакра
الوكرة
општина
Местоположба на Вакра
Местоположба на Вакра
Координати (Вакра): 25°10′48″N 51°36′36″E / 25.18000° СГШ; 51.61000° ИГД / 25.18000; 51.61000
Држава Катар
Главен центарВакра
Население (2004)
 • Град31.441
Часовен појасИсточноафриканско време (UTC+03)
ISO 3166QA-WA

Вакра (арапски: الوكرة) — град и општина во Катар. На исток Вакра излегува на Персискиот Залив, на запад се граничи со Рајан, на југ со Саудиска Арабија и на север со Рајан и Доха. Во 2004 година кон оваа општина биле припоени делови од Џаријан ел-Батна и Месајид.

Население[уреди | уреди извор]

Следната табела го прикажува населението на општината.[1][2]

март 2004 март 1997 март 1986
31441 24283 17245
Регистрирани новороденчиња по националност и род[3][4]
година Катарци, мажи Катарци, жени вкупно Катарци странци, мажи странци, жени вкупно странци вкупно мажи вкупно жени вкупно
2001 168 156 324 170 176 346 338 332 670
2002 175 147 322 167 159 326 342 306 648
2003 183 159 342 172 190 362 355 349 704
2004 177 177 354 196 169 365 373 346 719
2005 176 179 355 202 181 383 378 360 738
2006 182 172 354 196 191 387 378 363 741
2007 209 161 370 238 206 444 447 367 814
2008 186 207 393 309 297 606 495 504 999
2009 216 248 464 369 333 702 585 581 1166

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2011-10-20.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2011-10-20.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-06-26. Посетено на 2021-08-11.
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-08-21. Посетено на 2011-10-20.

Поврзано[уреди | уреди извор]