Фуран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фуран
Furan
Furan chemical structure.png
Назнаки
110-00-9 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:35559 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL278980 Yes check.svgОк
ChemSpider 7738 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
KEGG C14275 Yes check.svgОк
PubChem 8029
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед безбојна, испралива течност
Густина 0.936 g/mL
Точка на топење
Точка на вриење
Штетност
Температура на запалување -35 °C
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Фуранот, познат и како фурфуран, е хетероциклично органско соединение. Најчесто се добива од топлотното разложување на материите кои содржат пентоза, како целулозните цврсти материи, особено борово дрво. Фуранот е безбојна, запалива и високо испарлива течност со точка на вриење блиска до собната температура. Таа е токсична и може да е карциногена. Каталитичката хидрогенација на фуранот со помош на паладиумски катализатор дава тетрахидрофуран.

Синтеза и изолирање[уреди | уреди извор]