Фурфурал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фурфурал
Furfural skeletal.svg
Furfural-3D-vdW.png
Назнаки
98-01-1 Yes check.svgОк
ChemSpider 13863629 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
PubChem 7362
UNII DJ1HGI319P Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед Colorless oil
Густина 1.16 g/mL liquid
Точка на топење
Точка на вриење
Растворливост во метанол метанол 12.02 M [1]
Штетност
Температура на запалување 62 °C
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Фурфуралот е ароматичен алдехид. Неговата хемиска формула е OC4H3CHO. Претставува безбојна, маслеста течност со мирис на бадеми, но под изложеност на воздух добива жолта боја.

Наводи[уреди | уреди извор]