Прејди на содржината

Фудбалски сојуз на Малта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалски сојуз на Малта
Основана1900
Примена во ФИФАФИФА (1959)
Мрежно местоhttp://www.mfa.com.mt

Фудбалската Асоцијација на Малта (англиски: Malta Football Association, ФАМ) е највисока фудбалска организација во Малта, кој раководи со развојот на фудбалскиот спорт, организацијата на натреварувањата и е одговорна за Фудбалската репрезентација на Малта.

Фудбалот на Малта почнал да се игра на почетокот на XX век, кога биле и основани првите клубови. Најсате клубови биле Сент Џорџ основан 1899 година, Флориана 1900 година, Валета 1904 година. Фудбалската асоцијација е основана во 1900 година.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
Европски национални фудбалски сојузи (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија