Прејди на содржината

Фенакистоскоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фенакистоскоп. Изложен во Музејот Бедфорд, Англија.

Фенакистоскоп[1] (потекнува од грчките зборови φεναξ - измами и σκοπέω - гледат, што значи поглед кој мами или измамува) е оптичка играчка која ја прикажува илузијата на непречените движења која е од суштинска важност за создавањето на филмот и анимацијата. Фенакистоскопот на Жозеф Плато[2] (француски јазик|Joseph Antoine Ferdinand Plateau) околу 1832[3] година кој служел како популарна играчка, подоцна станал инспирација на пионерите на технологијата на филмот. Во викторијанскиот период заедно со тауматропот, фенакистоскопот бил омилена играчка која во многу домови прикажувала живи подвижни слики и предизвикувала среќа и воодушевување.

Оптички уреди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Phenakistoscope Part One“. Архивирано од изворникот на 2020-02-25. Посетено на 2020-08-26.
  2. „Phenakistoscope“. Архивирано од изворникот на 12. 04. 2012. Посетено на 09. 02. 2015. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-01-21. Посетено на 2020-08-26.