Зоотроп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Реплика на зоотроп

Зоотроп или зоетроп (потекнува од грчкиот збор „зое“- живот и „тропос“ - вртење - што би можело да се преведе како тркало на животот)[1][2][3] — еден од првите уреди кој бил направен за да се создаде подвижна слика.

Оптички играчки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Elaborate Illusions | ACMIПредлошка:Ботовски наслов
  2. Glossary - ZПредлошка:Ботовски наслов
  3. "The Wheel of the Devil": On Vine, gifs and the power of the loop - The Machine Starts[[:Предлошка:Ботовски наслов]]“. Архивирано од изворникот на 06. 02. 2015. Посетено на 10. 02. 2015. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help); URL–wikilink conflict (help)