Кинора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кинора од 1905 г. во Фотомузејот Антверпен

Кинора е еден од првите уреди за набљудување на подвижни слики измислен во 1896 од браќата Лимиер. Уредот бил многу популаран сè до Првата светска војна. Кинора е подобрена верзија на кинеографот. Самиот уред работел на мануелен принцип.[1]

  • дрвено постољe
  • шпијунки или отвори низ кои се гледало
  • рачка со која се врти тапанот

Оптички уреди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kinora“. Архивирано од изворникот на 30. 03. 2012. Посетено на 10. 03. 2015. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)