Фантаскоп

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фантаскоп[1] (од грчките зборови фантасиа - фантазија, скопео-гледа) е оптички уред патентиран[2] 1799 година од белгискиот илузионист Робертсон (Étienne-Gaspard Robert). Со помош на овој оптички уред париската театарска публика била заплашувана[3] со изведба на опсенарски театарски вештини на сцената.[4] Фантаскоп е унапреден уред волшебна ламба. Благодарејќи на фантаскоп, Робертсон комбинирајќи сенки и проекции усовршена латерна магика - фантаскоп, осмислил театар на сенки фантазмагорија во 19 век станала омилена народна забава.

Оптички уреди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ghostly Apparitions: German Idealism, the Gothic Novel, and Optical Media - Stefan Andriopoulos - Google Книги
  2. Begriffe F
  3. „History of Movies, Film and Cinema“. Архивирано од изворникот на 18. 02. 2015. Посетено на 18. 02. 2015. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)
  4. Phantasmagoria: How Étienne-Gaspard Robert terrified Paris for science | Skulls in the Stars