Прејди на содржината

Тауматроп

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тауматроп (потекнува од грчките зборови Θαυμα - чудо и τροπη - ротација)[1] — оптичка играчка која е значајна по тоа што е претходничка на првите форми на анимираниот филм. Оваа едноставна играчка ги поставила темелите на првите трикови на анимацијата.

Оптички уреди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]