Управа за јавни приходи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Управа за јавни приходи
Податоци за органот
Основан 1993
Седиште Скопје, Македонија
Вработени 1,315[1] (2016)
Раководител Сања Лукаревска
(Директор)
Мрежно место
ujp.gov.mk

Управата за јавни приходи или УЈП е државна установа во Македонија надлежна за прибирање на јавните приходи и за даночна контрола. Во надлежност на УЈП е и надзорот над примената на Законот за спречување на перење пари и други приноси од казниво дело и финансирање на тероризам.

Организација[уреди | уреди извор]

Управата за јавни приходи функционира во состав на Министерството за финансии, со својство на правно лице. Таа дејствува прекуследниве организациски единици:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Извештај за следењето на примената на начелото на соодветна и правична застапеност за 2016 година“ (PDF). Народен правобранител на Република Македонија. јуни 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-04-18. Посетено на 2018-04-16.
  2. Официјално мрежно место на УЈП (пристапено на 10.10.2017)