Удав стегач

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Boa|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Удав стегач
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Boa
Вид: Удав стегач
Научен назив
Boa constrictor
Линеј, 1758
Распределеност
Синоними[1]
 • [Boa] Constrictor
  Линеј, 1758
 • [Boa] Orophias
  Линеј, 1758
 • Constrictor formosissimus
  Лауренти, 1768
 • Constrictor rex serpentum
  Лауренти, 1768
 • Constrictor auspex
  Лауренти, 1768
 • Constrictor diviniloquus
  Лауренти, 1768
 • Constrictor orophias
  — Лауренти, 1768
 • [Boa] constrictrix
  Шнајдер, 1801
 • Boa diviniloqua
  Думерил и Биброн, 1844
 • Boa constrictor
  Буланже, 1893
 • Boa diviniloqua
  — Буланже, 1893
 • Constrictor constrictor
  Грифин, 1916
 • Constrictor constrictor constrictor
  Стал, 1935
 • Boa constrictor constrictor
  Форкарт, 1951

Удавот стегач (боа констриктор; Boa constrictor), исто така наречена црвеноопашест удав или обичен удав, ― вид на голема, неотровна, тешкотелесна змија која често се чува и се одгледува во заробеништво.[2][3] Боата задушувач е член на семејството удави, пронајдено во тропска Јужна Америка, како и на некои острови во Карибите. Главна на приватни собиранки и јавни изложувања, неговата шема на бои е многу променлива, но карактеристична. Девет подвидови во моментов се признати, иако некои од нив се контроверзни.[4] Овој напис се насочува на видот удав стегач како целина и на најпознатиот подвид B. c. constrictor.

Име[уреди | уреди извор]

Иако сите удави се стегачи, само овој вид правилно се нарекува „боа стегач“.

Сите подвидови се нарекуваат „удави стегачи“ и се дел од разновидна група на удави од Новиот Свет, наречени „црвеноопашести“ удави, кои се состојат од видовите удав стегач и удав стегач император. Во рамките на трговијата со егзотични миленичиња, тој е познат и како латиничната кратенка „BCC“, кратенка од нејзиното научно име, за да се разликува од другите видови на удави, како што е B. c. imperator или „BCI“.

Другите вообичаени имиња се чих-чан (мајански),[5] хибоја (латиноамерикански) и макахуел (тринидадски).[6]

Раширеност и живеалиште[уреди | уреди извор]

Удав стегач во Белиз.

Во зависност од подвидот, удабот стегач може да се најде преку Јужна Америка северно од 35. јужен напоредник (Колумбија, Еквадор, Перу, Венецуела, Тринидад и Тобаго, Гвајана, Суринам, Француска Гвајана, Бразил, Боливија, Уругвај и Аргентина) и многу други други острови покрај бреговите на Јужна Америка. Воведено население постои во крајната јужна Флорида,[7] и мало население на Сент Кроа на Девствените Острови на САД сега се чини дека се размножува во дивината. Дадениот географско-таксономски тип е „Indiis“ - грешка, според Питерс и Орехас-Миранда (1970).[1]

Удавот стегач изобилува во широк спектар на услови на животната средина, од тропски дождовни шуми до суви полупустински земји.[8] Сепак, претпочитаат да живеат во прашума поради влажноста и температурата, природното покритие од грабливците и огромното количество потенцијален плен. Најчесто се наоѓа во или покрај реките и потоците, бидејќи е многу способен пливач. Удавите стегачи ги заземаат и дупките на средно големите цицачи, каде што можат да се сокријат од можните грабливци.[9]

Заробеништво[уреди | уреди извор]

Удав стегач во Зоо Скопје.

Овој вид добро се снаоѓа во заробеништво, обично станува прилично скротен. Тоа е вообичаена глетка и во зоолошките градини и во приватните збирки на влекачи. Иако сè уште се извезуваат од нивната родна Јужна Америка во значителен број, тие се одгледуваат во заробеништво. Кога се чуваат во заробеништво, тие се хранат со глувци, стаорци, зајаци, кокошки и пилиња во зависност од големината и возраста на поединецот. Очекуваниот животен век во заробеништво е од 20 до 30 години, со ретки примери над 40 години,[10] што ги прави долгорочно посветување како домашно милениче. Најголемата сигурна возраст евидентирана за удав стегач во заробеништво е 40 години, 3 месеци и 14 дена. Овој удав стегач бил наречен Попај и починал во зоолошката градина во Филаделфија, Пенсилванија, на 15 април 1977 година.[11] Правилното сточарство е најзначајниот фактор за животниот век на заробеникот; ова вклучува обезбедување соодветен простор, точни температури и влажност и соодветни прехранбени производи.[12]

До 41,5% од чуваните удави се тестирани позитивни на инклузивна болест на телото.[13]

Зачувување[уреди | уреди извор]

Сите удави стегачи спаѓаат во Конвенцијата за меѓународна трговија со загрозени видови на дива фауна и флора и се наведени во КМТЗВ прилот II, освен B. c. occidentalis, што е наведен во КМТЗВ прилог I.[14]

Во некои региони, бројот на удави стегачи е сериозно погоден од луѓето и другите животни и прекумерното собирање заради трговија со егзотични миленичиња и кожа со змија. Поголем дел од нејзината популација, сепак, не е под закана за непосредно истребување; така, тие се наоѓаат во Прилог II отколку во Прилог I.[14]

Удавите стегачи може да бидат инвазивен вид во Флорида.[15]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 McDiarmid RW, Campbell JA, Touré TA (1999). Snake Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference Volume 1. Washington, District of Columbia: Herpetologists' League. ISBN 1-893777-00-6 (series). ISBN 1-893777-01-4 (volume)
 2. Kruzer, Adrienne (15 мај 2018). „Snake Species Commonly Kept as Pets“. The Spruce Pets. Посетено на 5 април 2021.
 3. Boa constrictorБаза на влекачи „Reptarium“ (англиски) . посет. 7 ноември 2020 г
 4. Грешка: Мора да наведете id кога користите {{ITIS}}. (англиски)
 5. Helmke, Christophe (2013). „Mesoamerican Lexical Calques in Ancient Maya Writing and Imagery“ (PDF). The PARI Journal. 14 (#2). p. 4.
 6. Mendes, J. (1986). Cote ce Cote la: Trinidad & Tobago Dictionary. Arima, Trinidad. p. 92.
 7. „Nonnatives – CommonBoa“. Florida Fish and Wildlife Conservation Commission. Архивирано од изворникот на 2018-10-16. Посетено на 2021-04-05.
 8. Stidworthy J. 1974. Snakes of the World. Grosset & Dunlap Inc. ISBN 0-448-11856-4.
 9. Mattison, C. (2007). The New Encyclopedia of Snakes. Princeton University Press. ISBN 0-691-13295-X
 10. Извештаи[мртва врска][мртва врска] од поединец кој живееч до 40 години во Зоолошката градина Филаделфија.
 11. Guinness World Records 2011. Guinness World Records. 2010. стр. 63. ISBN 978-1-904994-57-2.
 12. Stafford, P. 1986. Pythons and Boas. T.F.H. Publications. ISBN 0-86622-084-4
 13. Chang, L; Fu, D; Stenglein, M.D; Hernandez, J.A; Derisi, J.L; Jacobson, E.R (2016). „Detection and prevalence of boid inclusion body disease in collections of boas and pythons using immunological assays“. The Veterinary Journal. 218: 13–18. doi:10.1016/j.tvjl.2016.10.006. PMID 27938703.
 14. 14,0 14,1 „Appendices I, II and III“. Cites.org. 22 мај 2009. Посетено на 5 април 2021.
 15. http://www.fort.usgs.gov/FLConstrictors/Предлошка:Full citation needed