Томе Пачовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонија Томе Пачовски
Лични податоци
Полно име Томислав Пачовски
Роден на 28 јуни 1982(1982-06-28)(41 г.)
Роден во Битола, Југославија,
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Вардар Вардар
Број 28
Младинска кариера
1997-1999 Пелистер Пелистер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999-2005
2003
2004
2005–2008
2008-2009
2009-2012
2012-2014
2015-
Пелистер Пелистер
Јоникос
Брегалница Делчево
Работнички Работнички
Вардар Вардар
Биршот Биршот
Мехелен Мехелен
Вардар Вардар
62
15
1
58
27
53
40
38
(0)
(0)
(0)
(1)
(1)
(0)
(0)
(0)
Репрезентација
2006-2015 Македонија Македонија 46 (0)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 15 November 2011

Томислав "Томе" Пачовски (Битола, 28 јуни 1985) — македонски фудбалер, голман на Вардар[1] и поранешен репрезентативец на Македонија.

За македонската репрезентација има брането 46 натпревари.

Наводи[уреди | уреди извор]