Прејди на содржината

Такиле

Од Википедија — слободната енциклопедија

Такиле (шпански: Isla de Taquile; кечуански: Intika) — остров на перуанската страна на езерото Титикака 45 км од градот Пуно. На островот живеат околу 2.200 луѓе, со површина од 5,72 километри квадратни56. Највисоката точка на островот е 4,050 метри [надморска височина]], а главното село е на 3,950 метри. Жителите, познати како Такилењос, зборуваат пуно-кечуански.

Во 2005 година, „Такиле и неговата текстилна уметност“ биле наградени со прогласување за „ремек-дела на усното и нематеријалното наследство на човештвото“ од УНЕСКО.

Текстил[уреди | уреди извор]

Такилењите биле познати по нивниот фин рачно ткаен текстил и облека, кои се сметале за едни од најквалитетните ракотворби во Перу. Плетењето го вршеле исклучиво мажи, почнувајќи од раното детство. Жените пределе волна и користиле зеленчук и минерали за да ја обојат волната што ќе ја користи заедницата. Жените биле исто така ткајачи на широки појаси со ткаени дизајни што ги носеле сите во заедницата Такиле.

Туризам[уреди | уреди извор]

Плетење

Такилеанците биле познати по тоа што создале иновативен модел на одржлив туризам контролиран од заедницата, нудејќи престој во домот, превоз, сместување за групи, културни активности, локални водичи и ресторани. Откако туризмот започнал во Такиле во 1970-ти години, Такилеанците полека ја изгубиле контролата врз масовниот дневен туризам управуван од не-такилеанци.

Општество и економија[уреди | уреди извор]

Такилеанците го воделе своето општество засновано на колективизам на заедницата и на моралниот кодекс на Инките „не кради, не лажи, не биди мрзлив“. Островот бил поделен на шест сектори или сујуи за целите на плодоред. Економијата се заснова на риболов, терасовидно земјоделско хортикултура заснована на одгледување компири и приход генериран од туристи од приближно 40.000 туристи кои ги посетувале секоја година. Семејствата на Такиле поседувале овни, овци, крави, кокошки.

Кујна[уреди | уреди извор]

Такиле нуди широк спектар на типични јадења. Појадокот се состои од две палачинки со шеќер или леб со јајца, со шолја чај. За ручек јадења се супа од зеленчук, риба со ориз и салата од домати и кромид. За вечера, Такилеанците служат супа од зеленчук со леб.

Религија[уреди | уреди извор]

Мнозинството од жителите на Такиле се католици. Тие ја адаптирале оваа религија, усогласувајќи ја религијата на Инките со синкретичката христијанска култура. Мајката земја (Мама Пача), главното божество на Андите, директно ја контролира бербата и плодноста. Островот е дом на четири Апу, планински врвови на Андите. Луѓето секоја година им принесуваат неколку жртви на овие божества и нудат три листови кока пред секоја активност или патување.

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Такиле има радио станица и е опремен со генератори. Жителите на островот избрале да користат соларни панели за производство на енергија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Кусикиј Дете од Такиле, Перу, 2010 годинаISBN 978-0-9844079-8-9
  • Елејн Зорн, 2004 година. Ткаење иднина: туризам, облека и култура на островот Андите, Ајова Сити: Прес на Универзитетот во Ајова.ISBN 0-87745-916-9ISBN 0-87745-916-9

Надворешни врски[уреди | уреди извор]