Стар Пат (Гумалево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стар Пат
археолошко наоѓалиште
Стар Пат is located in Македонија
Стар Пат
Местоположба на Стар Пат во Македонија
Местоположба 41°50′4″N 21°36′6″E / 41.83444° N; 21.60167° E / 41.83444; 21.60167Координати: 41°50′4″N 21°36′6″E / 41.83444° N; 21.60167° E / 41.83444; 21.60167
Основни податоци
Место Гумалево
Општина Зелениково
Тип

Археомак 2.0 графички знак (патишта).svg пат


Период раноантичко време
Портал „Археологија“

Стар Патархеолошко наоѓалиште во скопското село Гумалево. Претставува пат од раноантичко време. Дел од патот се наоѓа во атарот на селото кој води кон Добревско кале и е дел од магистралата што го поврзувала скопско со велешко.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Откриен на 01.10.2016 година од археолошкиот тим на Археолошки музеј на Македонија организиран од м-р Владимир Атанасовски, во присуство на Виктор Лилчиќ Адамс во својство стручен консултант.