Св. Илија (Таор)

Координати: 41°54′03″N 21°36′38″E / 41.90083° СГШ; 21.61056° ИГД / 41.90083; 21.61056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Илија

Карта

Местоположба 41°54′03″N 21°36′38″E / 41.90083° СГШ; 21.61056° ИГД / 41.90083; 21.61056
Основни податоци
Место Таор
Општина Зелениково
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Илијаархеолошко наоѓалиште кај скопското село Таор, Општина Зелениково. Претставува осамен наод од римско време.

Во северозападното подножје на градиштето Тауресиум се наоѓа црквата „Св. Илија“, околу која се пронајдени повеќе делови од римски споменици. Спомениците се на местото на наоѓањето.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Тауресиум (Градиште) — утврден град од раноантичко, римско и доцноантичко време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 388. ISBN 9989-649-28-6.