Кале (Долно Добрино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 42°06′52″N 21°25′36″E / 42.11444° N; 21.42667° E / 42.11444; 21.42667Координати: 42°06′52″N 21°25′36″E / 42.11444° N; 21.42667° E / 42.11444; 21.42667
Основни податоци
Место Добрино
Општина Зелениково
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калеградиште-викус од доцноантичкото време. На 1 километар североисточно од селото Добрино и на 2,5 км јужно од Кадина Река, на врвот од високиот рид се наоѓа зарамнето плато со површина од околу 2 хектара каде се гледаат остатоци од градби за живеење, а по површина се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули и покривни ќерамиди.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069