Лозишта (Градовци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лозишта is located in Македонија
Лозишта
Местоположба на Лозишта во Македонија
Местоположба 41°51′27″N 21°34′49″E / 41.85750° СГШ; 21.58028° ИГД / 41.85750; 21.58028Координати: 41°51′27″N 21°34′49″E / 41.85750° СГШ; 21.58028° ИГД / 41.85750; 21.58028
Основни податоци
Место Градовци
Општина Зелениково
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Лозиштаархеолошко наоѓалиште кај скопското село Петровец, Општина Петровец. Претставува некропола од римско време.

На 1 км од селото се откриени остатоци од гробни конструкции. На површината се гледаат големи камени плочи од гробови од типот циста, со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 370. ISBN 9989-649-28-6.