Црква „Св. Илија“ - Таор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија

Црквата „Свети Илија“ во селото Таор

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Скопско
Местоположба

Карта

Место Таор
Општина Зелениково
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба во тек
Ктитор Борче Гиевски
Архитектонски опис

Свети Илијамакедонски православен храм во скопското село Таор. Храмот се наоѓа на крајниот северен дел на селото на височинка која доминира над Скопското Поле и крај патот кој води кон археолошкото наоѓалиште Тауресиум. Изградбата на црквата е во завршна фаза, а стилот е средновековно-византиски, сличен на многуте средновековни цркви во Македонија (налик на Св. Јован Богослов - Канео во Охрид). Црквата ја гради позната тајфа неимари од Пустец, Албанија според проект идентичен со црквата „Свети Петар и Павле“ во ресенско Подмочани. Ктитор на верскиот храм е Борче Гиевски, градоначалникот на општина Зелениково во периодот од 2004 до 2009 година како и повеќе други дарители.[1]

Околу црквата се пронајдени споменици од римско време кои и денес стојат на тоа место.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Арсоска, Елизабета (28 јули 2008). „Таор ќе добие свој Плаошник“. Вечер. Посетено на 2011-03-26.[мртва врска]
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 388. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]