Црква „Св. Петар и Павле“ - Подмочани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Петар и Павле

Црквата заедно со нејзината камбанарија и Преспанскиот крст

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба

Карта

Координати 41°01′47″N 21°03′17″E / 41.02972° СГШ; 21.05472° ИГД / 41.02972; 21.05472Координати: 41°01′47″N 21°03′17″E / 41.02972° СГШ; 21.05472° ИГД / 41.02972; 21.05472
Место Подмочани
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Петар и Павле
Архитектонски опис

Свети Петар и Павле — нова селска црква во селото Подмочани, Општина Ресен, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена на ридот Подмочанска Горица, од каде се пружа одличен поглед на целото Преспанско Езеро.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната со пари од македонски иселеници од Австралија, Америка и од Канада. Најголемиот дел од средствата биле донирани од страна на стопанственикот од Чикаго, Борис Ничев, кој е по потекло од Подмочани.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Целокупната инвестиција на црквата, камбанаријата и самиот Преспански крст изнесувала над двесте илјади евра.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата е целосно фрескоживописана. Живописот бил изведен од страна на Васил Трајковски од Скопје.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Иконостасот во црквата бил изработен од страна на копаничарот Цветан Николовски, а иконите во него се дело на иконописецот Петар Герасимов.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешноста на црквата
Внатрешноста на црквата

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Низ Преспа појди, ама Подмочани дојди“. Посетено на 2019-02-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]