Црквиште (Зелениково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°53′12″N 21°35′12″E / 41.88667° N; 21.58667° E / 41.88667; 21.58667Координати: 41°53′12″N 21°35′12″E / 41.88667° N; 21.58667° E / 41.88667; 21.58667
Основни податоци
Место Зелениково
Општина Зелениково
Тип

Археомак 2.0 графички знак (кастел).svg кастел


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црквиштекастел од доцноантичкото време. Се наоѓа на 1 километар југозападно од селото Зелениково и 2 километри северозападно од железничката станица „Зелениково“, на височинка што се издига над составот на Зелениковска Река и реката Дартошама. На простор од околу 110 × 55 метри се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал, а околу него остатоци од ѕидови од одбранбен бедем и кули. На неколку места се забележуваат темели од помали градби, а има и темели од голема трикорабна базилика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069